בעיות בעמוד השדרה

כאבי גב וכאבים המקרינים לגפיים יכולים להיגרם ממספר רב של בעיות הקשורות ישירות לחוליות עמוד השדרה. בדף זה נסקור שתי בעיות של עמוד השדרה שהפתרון שלהן הוא בין היתר קיבוע בין חולייתי מסוג Spinal Simplicity:


Spinal Stenosis היצרות התעלה השדרתית


היצרות התעלה השדרתית, הינה אחת מהסיבות השכיחות להופעת כאבי גב ורגליים בגיל המבוגר.

כחלק מתהליך ההזדקנות של גופנו הדיסקים הבין-חולייתיים בעמוד השדרה מאבדים מנפחם וגובהם ובמקביל מופיעים שינויים ניווניים במפרקים הקיימים בין החוליות. תהליכים אילו גורמים להיצרות הדרגתית של התעלה השדרתית בה עובר שק השדרה. היצרות זו מחמירה גם עקב התעבות רצועות גידיות המרצפות את התעלה והופעת זיזי עצם-פרא הבולטים אל תוך התעלה ונקבי השורשים. היצרות התעלה השדרתית גורמת ללחץ ניכר על שק השדרה ושורשי העצבים היוצאים מעמוד השדרה ומכאן מתפתח הכאב.

היצרות התעלה המותנית מתאפיינת במגוון רחב של סימנים קליניים. חלק מהמטופלים עשויים שלא לסבול כלל מכאבים או הגבלה בפעילותם (במיוחד בשלביה הראשונים), אך לרוב תאופיין התסמונת בכאבים ונימלול לאורך הרגליים המופיעים בעמידה והליכה ועלולים לגרום ל"צליעה לסירוגין": מצב בו המטופל נאלץ לעצור להפסקות תכופות במהלך הליכה על מנת להקל על כאבי הרגליים. עקב כך אנשים הסובלים מתסמונת זו מאבדים בהדרגה את יכולת ההתניידות שלהם דבר הגורם להם להישאר בבית ואו להתנייד בכסא גלגלים. בנוסף בשלבים המתקדמים של המחלה עלולים להופיע חולשת שרירים קשה של הרגליים ועד הפרעה בשליטה על הסוגרים.
מחלת דיסק ניוונית של עמוד השדרה המותני

מחלת דיסק ניוונית (מד"נ) היא חלק מתהליך הדרגתי המערב את עמוד השדרה. למרות שמדובר במצב שכיח מאד, השפעותיו לרוב אינן מאד משמעותיות ואינן מאלצות את רוב הסובלים מתהליך זה לפנות לטיפול רפואי. השינויים הניוניים מובילים לרוב לאבוד המבנה והתפקוד התקינים של עמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי – מבנה סחוסי טבעתי המצוי בין כל שתי חוליות, הוא המועד ביותר לשינויים ניווניים; רובם כתוצאה משחיקה לאורך שנים, תהליכי הזדקנות והשפעות סביבתיות.

השינויים מתרחשים זמן רב בטרם ניתן יהיה לראותם באמצעי מעבדה או הדמייה שונים. חלק מהשינויים מקבילים לאלו הקורים בתהליכי אוסטיאוארתריטיס במפרקים אחרים כמו הברך והירך. לאורך זמן, החלבונים המרכיבים את הדיסק נחלשים, מבנה הסוכרים סופחי המים בתוך הדיסק משתנה ואתם חלה ירידה בתכולת המים של הדיסק – "התייבשות" שלו.

שילוב שינויים אלו מביא לירידה ביכולת הדיסק לעמוד בעומסים מכאניים. מכיוון שהדיסק ממשיך להחשף כל הזמן לעומסי משקל הגוף – עלול תהליך הניוון להסתיים בפריצת דיסק או בבעיות אחרות.

מחלת הדיסק הניוונית ידועה גם בדרך כלל כגורמת לכאבי גב תחתון. כדאי לציין כי כ -80% מהאוכלוסיה בעולם המערבי חווים לפחות ארוע אחד משמעותי של כאבי גב במהלך חייהם. רוב הבעייות ניתנות לטיפול לא ניתוחי, ורק 1-2% נזקקים לניתוח בעמוד השדרה.