מכשיר הפרסיז׳ן של חברת בוסטון סיינטיפיק

אלקטרודות לשיכוך כאב - Spinal Cord Stimulation

טיפול בעזרת אלקטרודות לגירוי של עמוד השדרה קיים מזה ארבעה עשורים, בעולם ובישראל. הרעיון בבסיס שיטת טיפול זו מתייחס למערכת העצבים בגופנו כאל "חברת החשמל" של הגוף האחראית על פריסת קווי מתח, ואל כאב כזרם חשמלי העובר במערכת העצבים אל עמוד השדרה ומשם למוח. מדוק מייצגת באופן בלעדי את חברת Boston Scientifc יצרנית מערכות Precision - מהמערכות המתקדמות בעולם לגירוי שדרתי. 

איך זה עובד

מהו הטיפול בעזרת גרייה שידרתית?

בטיפול של גירוי שידרתי, מערכת תת-עורית קטנה המושתלת בגופו של החולה, שולחת אותות חשמליים החוסמים את אותות הכאב. אותות חשמליים אלה, מועברים באמצעות שתי אלקטרודות אל המיקום המדויק של הכאב בעמוד השדרה, ובכך חוסמות למעשה את העברת אותות כאב אל המוח. כתוצאה מכך, תחושת הכאב של המטופל מתחלפת בתחושת נמלול (Paresthesia) נעימה, ומקלה משמעותית על הסבל שבכאב. אנשים מתארים את תחושת הנמלול כטפיחות קלות (Tingling) ואף כמסאג' עדין מאוד.

אנשים רבים הסובלים מכאב כרוני כתצואה של כשלון ניתוחי בגב, CRPS, תופעות של כאב פנטום אחרי כריתה, נוירופתיה סכרתית או מחלות נוירופתיות אחרות חווים הצלחה בטיפול בכאב בעזרת גרייה שידרתית. סיבת הכאב, אם בגלל פציעה או מחלה, לא היא זו שתקבע אם המערכת טובה עבורך. רופא כאב הוא זה המאבחן את מקום הכאב, חומרת כאב והסיבה לכך, והוא המחליט האם מערכת לגרייה שידרתית היא המתאימה ביותר למצבך הרפואי.

משפחה רצה על חוף הים ללא כאב
רופא מצביע על נקודות בעמוד השדרה

מערכות ה- Precision

משפחת מערכות ה- Precision  כוללות מכשירים משלושה סוגים: מכשיר ראשוני (Primery Cell – PC) מדגם NOVI, נושא אלקטרודות של עד 16 קטבים, מערכת נטענת Spectra – נושאת אלקטרודות עד 32 קטבים, ומערכת נטענת Montage, נושאת אלקטרודות של 16 קטבים ומותאמת MRI. מערכות אלו לגירוי שידרתי (SCS – Spinal Cord Stimulation) מתוצרת חברת Boston Scientific העולמית, הנן המתקדמות מסוגן בעולם, פרי פיתוח של העשור האחרון. מערכות Precision  מתאפיינות בכך שהן המערכות הקטנות ביותר, וחלקן בעלות סוללה נטענת המפחיתות את הצורך בניתוחים להחלפת סוללה.

 

הסוללה הנטענת במכשירי ה- Spectra וה- Monatge מבוססת על טכנולוגיית עילית, הנמצאת בשימוש בתעשיית החלל, ועמידה לאורך זמן, ולכן זו המערכת היחידה עם אחריות יצרן של 5 שנים(!). אורך החיים של הסוללה מוערך בלא פחות מ 12 שנה. כל מערכות ה – Precision  מאפשרות טיפול ממוקד בכאב באיברי הגוף השונים הודות לטכנולוגיית העברת זרם מיוחדת (MultiWave Technology), כמו גם טיפול במספר מוקדים של כאב בו זמנית.

איך אדע אם מערכת האלקטרודות מתאימה לי?


בטרם תבוצע פעולת השתלת מערכת קבועה של Precision מבצעים שלב ראשון של ניסוי. היתרון במערכת לגירוי עמוד שדרה היא זמן הניסוי המתבצע על מנת להעריך את ההתאמה של ה- Precision לכל מטופל והשיפור באורך החיים אותו הוא חוווה. בזמן הניסוי מושתלת בפעולה קצרה, אלקטרודה זמנית. במהלך הפעולה יבדוק נציג החברה את המיקום של הגירוי (גירוי המתואר כנמלים), בהתאם למשוב שיקבל ממך, המטופל. ברגע שמגיעים למקום הנכון, בו יש כיסוי מירבי של אזור כאב, מפסיקים את הפעולה ומקבעים את האלקטרודה. כעת נותר רק לכוון את הגירוי בעזרת קוצב spinal cord stimulation חיצוני זמני, המחובר לחגורה מיוחדת. בזמן הזה עליך לנסות את המכשיר. ברשותך יימצא שלט אלחוטי איתו ניתן להפעיל ולכבות את הקוצב החיצוני וכן לשלוט בעוצמת הזרמים. הקוצב החיצוני שולח זרמים בדיוק כמו מכשיר Precision הקבוע. שלב הניסוי יימשך בד"כ כשבוע עד 10 ימים ולאחריהם נשוב לרופא ונתבקש לקבל החלטה על המשך הטיפול בקוצב קבוע לגירוי עמוד שדרה. נציג של החברה ילווה אתכם בזמן הניסוי וכל שאלה, בעיה או שינוי בגירוי יש להפנות אליו. בנושאים רפואיים יש לפנות לרופא המטפל או במצב חירום רפואי למיון בבית החולים בו בוצעה ההשתלה.
איך ניתן להעריך את פעולת ה- Precision בצורה הטובה ביותר?


כדי להעריך את הפעולה של ה- spinal cord stimulation בצורה הטובה ביותר פשוט כדאי להמשיך במהלך החיים הרגיל. לדוגמא: אם חשים כאב לאחר מספר דקות של הליכה ואנחנו יודעים שמנוחה של 10 דקות תספיק לנו להמשך הדרך, האם זמן המנוחה התקצר? האם בכלל קיים זמן מנוחה? דוגמא נוספת: אם כאב מפריע לנו לישון בלילה, כעת עם הקוצב, האם אנחנו ישנים טוב יותר? לרוב קרוב משפחה (בן או בת זוג) יכולים לענות על השאלה הזו טוב יותר – כדאי להתייעץ גם איתם. שאלות עליהן יש לענות על מנת להעריך טוב יותר את פעולת מכשיר ה- Precision Plus:

  • האם התחושות נעימות לי?
  • האם המכשיר לגירוי שידרתי עוזר לי להתגבר על הכאב?
  • האם המכשיר משפר את התפקוד היומיומי שלי?
מה מותר ומה אסור לעשות אחרי ההשתלה הזמנית?


הרעיון העומד מאחורי שלב הניסוי הוא לראות כיצד המכשיר מסייע לך בפעולות היומיות הרגילות. יחד עם זאת יש לזכור כי מדובר בתחושות חדשות לגופך ויש לשים לב כי כל תנועה עשויה לשנות את עוצמת הגירוי. שיעול או התעטשות למשל עשויים לגרום לזרם חד ופתאומי. אין זה אומר לא להשתעל אלא רק להיות מודעים לכך. יש לשים לב לתנועות סיבוב של הגוף ולהמנע מכיפוף הגב או התמתחות מיותרת. אסור בשום מקרה לנהוג כאשר המערכת דולקת! המעבר בשערים מגנטיים גם הוא אסור. בדיקה ידנית במגנומטר מותרת. לצורך כך יינתן כרטיס זמני המציין כי לנושאו יש קוצב.
האם ניתן לבצע בדיקת MRI עם קוצב הכאב?


ככלל התשובה היא כן. עם קוצבי ה Precision מהסוג הנטען, אפשר לבצע בדיקת MRI תחת תנאים מסויימים. אילו בדיקות MRI ניתן לבצע? עם דגמי ה- PLUS, וה- Spectra ניתן לבצע בדיקת MRI לראש ולצוואר בלבד. עם דגם ה- Montage ניתן לבצע בדיקת MRI מלאה לכל הגוף. איך ניתן לבצע בדיקת MRI עם קוצב הכאב? ראשית יש להתייעץ עם הרופא המטפל, שיפנה מכתב לביצוע בדיקת MRI ובו הוראות עבור הטכנאי כיצד ניתן לבצע זאת. מצד המטופלים – יש להטעין את המכשיר באופן מלא ערב קודם לבדיקה. לפני הבדיקה יש לכבות את המכשיר. אסור למכשיר לפעול בזמן בדיקת MRI. אסור להכניס את השלט לבדיקה, ועליו להשאר מחוץ לחדר. בתום בדיקת MRI יש להפעיל את המכשיר. במידה והמכשיר לא מגיב,יש להטעין את המכשיר במשך מספר שעות ולנסות להפעיל את המכשיר. את ההוראות המדויקות לביצוע בדיקת MRI וכן את התאמת המכשיר לבדיקה ניתן לקבל אצל רופא הכאב שהשתיל את המכשיר.

הורדת קבצי הוראות הפעלה

מאמרים רלוונטים