מכשיר הפרסיז׳ן של חברת בוסטון סיינטיפיק

אלקטרודות לשיכוך כאב - Spinal Cord Stimulation

טיפול בעזרת אלקטרודות לגירוי של עמוד השדרה קיים מזה ארבעה עשורים, בעולם ובישראל. הרעיון בבסיס שיטת טיפול זו מתייחס למערכת העצבים בגופנו כאל "חברת החשמל" של הגוף האחראית על פריסת קווי מתח, ואל כאב כזרם חשמלי העובר במערכת העצבים אל עמוד השדרה ומשם למוח. מדוק מייצגת באופן בלעדי את חברת Boston Scientifc יצרנית מערכות Precision - מהמערכות המתקדמות בעולם לגירוי שדרתי. 

איך זה עובד

מהו הטיפול בעזרת גרייה שידרתית?

בטיפול של גירוי שידרתי, מערכת תת-עורית קטנה המושתלת בגופו של החולה, שולחת אותות חשמליים החוסמים את אותות הכאב. אותות חשמליים אלה, מועברים באמצעות שתי אלקטרודות אל המיקום המדויק של הכאב בעמוד השדרה, ובכך חוסמות למעשה את העברת אותות כאב אל המוח. כתוצאה מכך, תחושת הכאב של המטופל מתחלפת בתחושת נמלול (Paresthesia) נעימה, ומקלה משמעותית על הסבל שבכאב. אנשים מתארים את תחושת הנמלול כטפיחות קלות (Tingling) ואף כמסאג' עדין מאוד.

אנשים רבים הסובלים מכאב כרוני כתצואה של כשלון ניתוחי בגב, CRPS, תופעות של כאב פנטום אחרי כריתה, נוירופתיה סכרתית או מחלות נוירופתיות אחרות חווים הצלחה בטיפול בכאב בעזרת גרייה שידרתית. סיבת הכאב, אם בגלל פציעה או מחלה, לא היא זו שתקבע אם המערכת טובה עבורך. רופא כאב הוא זה המאבחן את מקום הכאב, חומרת כאב והסיבה לכך, והוא המחליט האם מערכת לגרייה שידרתית היא המתאימה ביותר למצבך הרפואי.

משפחה רצה על חוף הים ללא כאב
רופא מצביע על נקודות בעמוד השדרה

מערכות ה- Precision

משפחת מערכות ה- Precision  כוללות מכשירים משלושה סוגים: מכשיר ראשוני (Primery Cell – PC) מדגם NOVI, נושא אלקטרודות של עד 16 קטבים, מערכת נטענת Spectra – נושאת אלקטרודות עד 32 קטבים, ומערכת נטענת Montage, נושאת אלקטרודות של 16 קטבים ומותאמת MRI. מערכות אלו לגירוי שידרתי (SCS – Spinal Cord Stimulation) מתוצרת חברת Boston Scientific העולמית, הנן המתקדמות מסוגן בעולם, פרי פיתוח של העשור האחרון. מערכות Precision  מתאפיינות בכך שהן המערכות הקטנות ביותר, וחלקן בעלות סוללה נטענת המפחיתות את הצורך בניתוחים להחלפת סוללה.

 

הסוללה הנטענת במכשירי ה- Spectra וה- Monatge מבוססת על טכנולוגיית עילית, הנמצאת בשימוש בתעשיית החלל, ועמידה לאורך זמן, ולכן זו המערכת היחידה עם אחריות יצרן של 5 שנים(!). אורך החיים של הסוללה מוערך בלא פחות מ 12 שנה. כל מערכות ה – Precision  מאפשרות טיפול ממוקד בכאב באיברי הגוף השונים הודות לטכנולוגיית העברת זרם מיוחדת (MultiWave Technology), כמו גם טיפול במספר מוקדים של כאב בו זמנית.

הורדת קבצי הוראות הפעלה

מאמרים רלוונטים