נוירופטיה

השם הרפואי של מחלת העצבים ההיקפיים בגוף, המתבטאת בכאב, הוא - נוירופטיה. תחושות לא תקינות של כאב נוירופטי בעל אופי שורף, לוחץ, צורב, דוקר וכו', מופיע לרוב כבר בשלבים הראשוניים של נוירופטיה, ועלולים להעיד על קיומה. בחלק מהמקרים נוירופטיה עלולה להתקדם ולערב את העצבים האחראים על תיפקוד השרירים, ואז תיגרם חולשה של השרירים, קשיי הליכה, קושי בביצוע פעולות בידיים וכו'
 
 
כשנוצרת מחלה של העצבים ההיקפיים (נוירופטיה), הם מייצרים פעילות חשמלית לא תקינה באופן ספונטני ללא גירוי חיצוני כלשהו, וללא שליטה של מערכת העצבים המרכזית. כאשר נוירופטיה פוגעת במערכת העצבים התחושתיים, הרי שהפעילות החשמלית הלא תקינה שהם מייצרים מתורגמת במוח למגוון של תחושות ובעיקר תחושות של כאב. ומכאן כאב נוירופטי. חולי נוירופטיה יחושו גירויים נעימים, כמו ליטוף או מגע של בגד מועברים למוח כגירוי לא נעים היוצר תחושה של שריפה וכאב בלתי נסבל. התלונות השכיחות של חולי נוירופטיה הן הופעה של תחושות לא תקינות ואף כאב. הסימפטומים של נוירופטיה מערבים לרוב את כפות הרגליים והידיים, אך תתכן מעורבות של כל איזור על פני העור תלוי באיזה סוג נוירופטיה מדובר, מהם העצבים הפגועים ואיזה סוג כאב נוירפטי מתקיים.
 
גורמי הסיכון להתפתחות נוירופטיה מגוונים, אך הגורם השכיח ביותר להתפתחות מחלה עצבית זו הוא סיבוך של מחלת הסכרת. שליטה על רמות הסוכר בדם, יש לציין, מפחית במידה משמעותית את הסיכון לפתח נוירופטיה סכרתית. בחולים עם סכרת נעורים, המחלה שכיחה הרבה יותר ומופיעה מוקדם יותר. משך זמן המחלה, גורם גם הוא להתגברות המחלה. גורמים נוספים, שמובילים למחלות כלי דם פריפרים (PVD) ובניהם השמנה, עישון, שומנים וכולסטרול גבוהים בדם, מעלים את שכיחות המחלה ואת הכאב הנוירופטי. נוירופטיה סוכרתית נפוצה יותר אצל גברים, בגיל המבוגר ובחולים גבוהים. ישנם כנראה גם פקטורים גנטים המשפיעים על התפתחות הנוירופטיה, מכיוון שבמשפחות מסוימות הופעת נוירפטיה היא מהירה ביותר, למרות שליטה על גורמי הסכרת וגורמי מחלות כלי הדם.
 
 
כאב נוירופטי
בניגוד מוחלט לכאב הנובע מפגיעה או הרס של רקמות, הרי כאב נוירופטי מופיע ללא כל נזק לרקמות. למעשה הרקמה נותרת שלמה ובריאה, ללא כל סימני דלקת, נזק או פגיעה. מקור כאב נוירופטי הוא במחלה של העצבים עצמם. העצבים הפגועים יוצרים פעילות חשמלית שאינה תקינה המפורשת על ידי המוח כתחושות לא תקינות, שכוללות עקצוצים, תחושת רדימות, תחושת של שריפה ותחשת כאב. כאב נוירופטי הינו למעשה סוג של תחושה לא תקינה המיוצרת על ידי עצבים חולים.
איפיון וסוג הפגיעות העצביות הינו רב ויכול לכלול כל חלק במערכת העצבים. תדירות הכאב משתנה מאדם לאדם, אצל חלק מהאנשים הכאב קיים כל יום וכל היום, אצל אחרים הכאב מופיע כל יום אבל לא במשך כל היום, ולחלק הכאב מופיע בלילה או כשהם עייפים או מתוחים. הכאב מתואר כבעל אופי שורף ומתפרץ ויכול להופיע ללא כל גירוי מוקדם אך מתחזק במגע או בדריכה על האזור הכאוב.
 
הטיפול בכאב נוירופטי
לפני הטיפולים חשוב לציין כי על פי כל המחקרים הרפואיים, השליטה על רמות הסוכר בדם היא הגורם החשוב ביותר כדי למנוע את המשך התקדמות המחלה, אצל אלו הסובלים מנוירופטיה סכרתית, ואף להיטיב את המצב הקיים. לכן, יש צורך להקפיד על איזון סכרתי וכי שאר גורמי הסיכון הניתנים לשינוי (השמנה, עישון, רמות כולסטרול ושומנים בדם), יטופלו. ישנם עוד מספר טיפולים המבוססים על תוספי מזון וויטמינים (Lipoic Acid - α, קומפלקסים של וויטמין B) עם יעילות טובה במחקרים קליניים, המומלצים לטיפול בנזק העצבי, למונעו ואולי אף לשפרו.
הטיפול בכאב עצבי מתבצע במספר שלבים. הטיפול מתחיל עם טיפול תרופתי במתן דרך הפה ובטיפול חיצוני, ממשיך למתן תרופות תוך וורידי, עובר להזרקות ולבסוף חסימה עצבית, גלי רדיו והשתלת אלקטרודות לשיכוך כאב ולגירוי שידרתי (Spinal Cord Stimulation).
נוירופטיה