מאמרים

ניתוח הייפק (HIPEC) - כימותרפיה לחלל הבטן

סרטן קשה בחלל הבטן המצוי כבר בשלב 4? לפני שמתייאשים, כדאי לשקול ניתוח הייפק, במהלכו ניתנת כימותרפיה מחוממת ישירה לגרורות.

למאמר המלא, מאת פרופ' גוטמן וד"ר הופמן לחץ כאן


טיפול בגירוי חוט השדרה, SCS, אצל חולים הסובלים מנוירופתיה על רקע סכרת:
במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולים שיעורי הצלחה של 59% לטיפול SCS (Spinal Cord Stimulation) בחולים עם נוירופתיה סוכרתית במהלך שישה חודשים, אם כי הטיפול אינו נטול סיכונים.
ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כאבים על-רקע נוירופתיה בחולי סוכרת הינה סיבוך נפוץ של סוכרת. לרוע המזל, הטיפול התרופתי מביא לרוב להקלה חלקית או כרוך בתופעות לוואי שונות, ודרושים טיפולים חדשים. מדובר במחקר, אקראי, במספר בתי חולים, שכלל 36 חולים עם נוירופתיה סוכרתית עם כאב עז בגפה תחתונה, שלא הגיבו לטיפול תרופתי רגיל. 22 חולים חולקו באקראי לקבוצת התערבות (SCS) בשילוב עם הטיפול התרופתי הטוב ביותר ו-14 חולקו לטיפול תרופתי בלבד. מערכת SCS הושתלה רק במידה וניסיון גירוי היה מוצלח. הצלחה של הטיפול הוגדרה בנוכחות הקלה של 50% ומעלה בכאב במהלך שעות היום או הלילה או שיפור ניכר מאוד בכאב ושינה במדד PGIC (Patient Global Impression of Change) לאחר שישה חודשים. החוקרים מדווחים כי ניסיון גירוי חוט השדרה היה מוצלח ב-77% מהחולים בקבוצת ההתערבות. הצלחה של הטיפול תועדה ב-59% מהחולים בקבוצת ההתערבות וב-7% מהחולים בקבוצת הביקורת. הקלה בכאב בשעות היום ובשעות הלילה תועדה ב-41% ו-36% מהחולים בקבוצת ההתערבות וב-0% וב-7% מהחולים בקבוצת הטיפול התרופתי הטוב ביותר, בהתאמה. שיפור ניכר מאוד בכאב ובשינה תועד ב-55% ו-36% מהחולים בקבוצת ההתערבות, כאשר בקבוצת הביקורת לא תועד שינוי, בהתאמה. החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על התועלת של גירוי חוט שדרה להקלה על כאבים עקב נוירופתיה סוכרתית.
למאמר באנגלית לחץ כאן
מאמרים