כאבי גב

כאב גב הוא אחד הכאבים השכיחים הגורמים לפגיעה באיכות החיים. קיימות סיבות רבות לכאבי גב החל מכאבי שרירים, פריצת דיסק ועד להיצרות עמוד השדרה. לעיתים הכאב יכול לנבוע גם מהתנוונות או שחיקה של הדיסק הבין חולייתי בגב – כאב דיסקוגני.
 
 
מבין התסמונות של כאבי גב בכלל, וכאבי גב תחתון בפרט, 'פריצת דיסק' היא המוכרת ביותר, הנפוצה ביותר ונתפסת בציבור גם כמאיימת ביותר.
 
מהי פריצת דיסק?
 
סחוסי עמוד השדרה תפקידם לבלום זעזועים. בין חוליות עמוד השדרה ישנו דיסק בין חולייתי (בשמו הרפואי דיסקוס) הנמצא בין כל שתי חוליות לאורך עמוד השדרה. הדיסקוס מורכב מטבעת קשיחה וחזקה, העשויה מיליוני סיבים. בחלק הפנימי של הטבעת נמצא הגרעין הרך, חצי נוזלי (ג'לי), הפועל כקולט הזעזועים של החוליות.
 
פריצת דיסק מתרחשת כאשר הלחץ בין החוליות גבוה יותר מזה שהדיסק יכול לשאת. בחלק ניכר מהמקרים, קדמו לפריצת הדיסק תנועות לקויות בעמוד השדרה. אם מוסיפים לתנועות הלא נכונות גם עומס, כמו הרמת משאות כבדים ומשקל עודף של הגוף - מקבלים מתכון כמעט בטוח להופעת פריצת דיסק.
 
כאשר האדם יוצר באופן קבוע לחץ יתר על גבו, שכבות הקרומים שבדיסקים שבגבו הולכות ונפרצות. הנזק המצטבר מוביל גם לנזק לקרומי הדיסקים החיצוניים המכילים עצבים החשים כאב.
 
כאב הוא סימן שמדריך את האדם להפסיק את הרגליו הלא בריאים. אם האדם ממשיך להפעיל לחצים לא בריאים על גבו, המשך תהליך הפציעה ילווה בכאבים הולכים וגוברים שעשויים לרתק אותו למיטה. בסופו של דבר, אפשר להגיע גם לפריצת דיסק מלאה, ללחץ על חוט השידרה ועל שלוחות העצב היוצאות ממנו, לזליגת נוזל הדיסק ולדלקות כתוצאה ממגע הרקמות עמו ולנזקים בלתי הפיכים.
 
הטיפול בסימפטומים של פריצת דיסק כמו גם בפריצת הדיסק עצמה, מגוונים וכוללים טיפולי פיזיוטרפיה, תרופות ועד לטיפולים פולשניים כמו ניתוחי גב, צריבות דיסק ושאיבות דיסק.
 
 
 
 
מהו כאב דיסקוגני?
כאב דיסקוגני או כאב כתוצאה מהדיסק המותני מוגדר ככאב לא פרטני הנובע מהתנוונות או שחיקה של הדיסק הבין חולייתי בגב.
 
מהן הסיבות לכאב ממקור דיסקוגני?
הסיבות המדויקות לכאב הנובע מהדיסק המותני אינן ברורות לגמרי. ישנה שונות פתולוגית בין דיסק מותני במצב תקין לבין דיסק מנוון. התנוונות של הדיסק היא למעשה תהליך טבעי שבא עם הגיל ואינו גורם לסימפטומים במרבית המקרים. כאב שנובע מהדיסק הוא רק תחילתו של כאב גב שעתיד להמשך לאורך השנים ושרק ילך ויחמיר. בטיפול נכון ופשוט הכאב הדיסקוגני ילך ויפחת ויהיה שיפור ניכר באיכות החיים.
 
כיצד מאבחנים כאב ממקור דיסקוגני?
האבחנה המדוייקת של סוג הכאב אינה פשוטה. רוב מאפייני האבחנה מבוססים על בדיקה פיזיקלית אך סימנים המופעים בבדיקה זו אפשר למצוא גם אצל סובלים מכאב גב ממקור אחר. שימוש בדימות כמו MRI יכול לשפוך אור נוסף, עם זאת יש להבין כי התנוונות של הדיסק היא תהליך טבעי המופיע עם הגיל ולכן MRI יכול להראות תמונה פתולוגית גם אצל אנשים ללא סימפטומים. מסיבות אלו קשה לקבוע אם הדיסק המנוון הוא הגורם לכאב או שהכאב נובע ממקור אחר.
 
המבחן הראשוני המשמש לזיהוי כאב גב ממקור דיסקוגני נקרא דיסקוגרפיה (צילום של הדיסק). דיסקוגרפיה מבוצעת על ידי החדרת מחט בדיסק המטרה והזרקת מעט חומר ניגוד אל תוך הדיסק. דיסקוגרמה (רישום של הדיסק) נותנת מידע על מבנה הדיסק וגם על מקור הכאב. אם הכאב שנגרם כתוצאה מהזרקת החומר הוא אותו כאב המתואר על ידי המטופל אזי הבדיקה נחשבת חיובית ויש לטפל בכאב.
 
כאבי גב