אנדוסקופיה אפידורלית

אנדוסקופיה אפידורלית הינה פעולה בשיטת הזעיר פולשנית הקיימת בעולם מספר שנים והתוויותיה העיקריות כוללות בין היתר: הדבקויות בחלל השדרתי לאחר ניתוחי גב הגורמים לכאבים, בלטי דיסק מסוגים שונים הגורמים לכאבים רדיקולריים ושינויים שונים בחלל השידרתי.
 
פעולה זו כוללת הכנסת צנטר דו חללי (double lumen), לחלל השידרתי של המטופל כאשר מצדו האחד של צנטר מוכנסת מצלמה זעירה (אנדוסקופ), המאפשרת לרופא לראות על מסך את המתרחש בתוך החלל השידרתי של המטופל ועל ידי כך לזהות את הבעיה העיקרית ממנה הוא סובל, את המיקום המדוייק של הפתולוגיה ולתכנן כיצד לטפל בבעיה. מצדו השני של הצנטר נכנס אבזר טיפולי שיכול לכלול הזרקת תרופות לאזור הדורש טיפול, שטיפה של הדבקויות שנוצרו לאחר ניתוחים ו/או פריצות דיסק ועוד פעולות שונות באמצעות סיב לייזר. כיום רוב האבחנות נעשות על ידי צילומי רנטגן ו/או צילומי תהודה מגנטית (בהם לעיתים התשובות אינם חד משמעיות), ועל פי זה נקבע המשך הטיפול. היתרון בשימוש באנדוסקופיה אפידולראלית הוא המבט הישיר לחלל האפידורלי, זיהוי הבעיה בזמן אמת וטיפול מיידי בה.
בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בפרוצדורה זו וחברת Myelotec האמריקאית המשווקת בארץ ע"י חברת מדוק בע"מ, השיגה מספר פריצות דרך משמעותיות המקלות על ביצוע הפעולה:
1. מבט ויזואלי טוב יותר.
2. גישה לחלק הקידמי של החלל השידרתי (שבו נמצאות רוב הפתולוגיות), ולא רק לחלק האחורי שבו אנו מטפלים עד היום.
3. אפשרות צריבה עם לייזר של המקומות הבעייתים ועל ידי כך הקלה בכאב ושיפור ניכר במצבו של המטופל.
יש לציין כי ברחבי העולם פעולה זו הופכת יותר ויותר פופולארית בעקבות פריצות הדרך הטכנולוגיות שנעשו בחברת Myelotec וחלק מהמדינות אף הפכו מוצר זה לאופציה הטיפולית הראשונה לפני ניתוח.
עם תום הטיפול המטופל נשלח לביתו אחרי השגחה של מספר שעות אך לעיתים ייתכן אף אשפוז של לילה אחד להשגחה. ניתן לחזור לפעילות רגילה בזמן קצר יחסית ולפי הוראות הרופא המטפל.
בארץ מבוצעות פעולות אלו בבתי החולים: רמב"ם, שיבא, ולפסון ואסותא בהצלחה גבוהה מאד: החולים שוחררו לביתם עם ירידה משמעותית ברמת הכאב וירידה משמעותית בצורך של נטילת תרופות משככות כאבים. כל המטופלים הראו שיפור ניכר במצבם במועד סיום הניתוח ובמעקב לאורך זמן אחרי ביצוע הפעולה.
 
אנדוסקופיה אפידורלית