אלקטרודות לשיכוך כאב

מהו טיפול בעזרת אלקטרודות לשיכוך כאב וגירוי שידרתי
(SCS – Spinal Cord Stimulation)?
 
טיפול בעזרת אלקטרודות לגירוי של עמוד שדרה קיים מזה שלושה עשורים, בעולם ובישראל. הרעיון בבסיס שיטת טיפול זו מתייחס למערכת העצבים בגופנו כאל "חברת החשמל" של הגוף האחראית על פריסת קווי מתח, ואל כאב כזרם חשמלי העובר במערכת העצבים אל עמוד השדרה ומשם למוח.
 
בטכניקה זו, של גירוי שידרתי, מערכת תת-עורית קטנה המושתלת בגופו של החולה, שולחת אותות חשמליים החוסמים את אותות הכאב. אותות חשמליים אלה, מועברים באמצעות שתי אלקטרודות אל המיקום המדויק של הכאב בעמוד השדרה, ובכך חוסמות למעשה את העברת אותות כאב אל המוח. כתוצאה מכך, תחושת הכאב של המטופל מתחלפת בתחושת נמלול (Paresthesia) נעימה, ומקלה משמעותית על הסבל שבכאב. אנשים מתארים את תחושת הנמלול כטפיחות קלות (Tingling) ואף כמסאג' עדין מאוד.
 
אנשים רבים הסובלים מכאב כרוני כתצואה של כשלון ניתוחי בגב, CRPS, תופעות של כאב פנטום אחרי כריתה, נוירופתיה סכרתית או מחלות נוירופתיות אחרות חווים הצלחה בטיפול בכאב בעזרת גרייה שידרתית. סיבת הכאב, אם בגלל פציעה או מחלה, לא היא זו שתקבע אם המערכת טובה עבורך. רופא כאב הוא זה המאבחן את מקום הכאב, חומרת כאב והסיבה לכך, והוא המחליט האם מערכת לגרייה שידרתית היא המתאימה ביותר למצבך הרפואי.
 
מערכות ה- Precision 
משפחת מערכות ה- Precision  כוללות מכשירים משלושה סוגים: מכשיר ראשוני (Primery Cell - PC) מדגם NOVI, נושא אלקטרודות של עד 16 קטבים, מערכת נטענת Spectra - נושאת אלקטרודות עד 32 קטבים, ומערכת נטענת Montage, נושאת אלקטרודות של 16 קטבים ומותאמת MRI. מערכות אלו לגירוי שידרתי (SCS – Spinal Cord Stimulation) מתוצרת חברת Boston Scientific העולמית, הנן המתקדמות מסוגן בעולם, פרי פיתוח של העשור האחרון. מערכות Precision  מתאפיינות בכך שהן המערכות הקטנות ביותר, וחלקן בעלות סוללה נטענת המפחיתות את הצורך בניתוחים להחלפת סוללה.
 
הסוללה הנטענת במכשירי ה- Spectra וה- Monatge מבוססת על טכנולוגיית עילית, הנמצאת בשימוש בתעשיית החלל, ועמידה לאורך זמן, ולכן זו המערכת היחידה עם אחריות יצרן של 5 שנים(!). אורך החיים של הסוללה מוערך בלא פחות מ 12 שנה. כל מערכות ה – Precision  מאפשרות טיפול ממוקד בכאב באיברי הגוף השונים הודות לטכנולוגיית העברת זרם מיוחדת (MultiWave Technology), כמו גם טיפול במספר מוקדים של כאב בו זמנית.
 
יתרונות מערכות ה - Precision 
  • קטן, נוח ודיסקרטי.
  • טכנולוגיית MultiWave לתכנות בזמן אמת כאשר המכשיר פועל – המביא לדיוק במקום כיסוי הכאב.
  • אופציות תכנות שונות בטכנולוגיות: Burst, Prism, Whisper - לתחושה טובה יותר של כיסוי אזור הכאב.
  • מכסה בדיוק רב ובמקביל מספר אזורי כאב שונים.
  • אחריות יצרן של 5 שנים לכלל המכלולים של המערכת.
  • סוללה נטעת עם אורך חיים של לא פחות מ 12 שנים (במערכות המתאימות)
  • מערכת טעינה אלחוטית המאפשרת ביצוע טעינה כחלק משגרת החיים (במערכות המתאימות)
  • שלט קטן ונוח לתפעול החולה.
  • בטיחות בשימוש יומיומי לאורך זמן רב.
 
מכשירי ה- Precision  מוכר על ידי שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, משרד הבטחון וחברות הביטוח הפרטיות.
 
 
 
 
 
 
 
 
לתשומת לב: המידע המובא בדפים אלו אודות מכשיר Precision Plus, לרבות אופן הפעלתו, דרך הטעינה ושגרת החיים עם המכשיר הנם תרגום חופשי ומידע מקוצר על אופן הניתוח ואופן פעולת המכשיר. המידע הקובע הנו המידע כפי שמופיע בחוברת ההוראות של חברת Boston Scientific באנגלית המיועדת לצוותי רפואים ומטופלים. חוברת זו נמצאת במשרדי מדוק וניתנת לעיון בכל עת. לחברת מדוק לא תהיה כל אחריות בין במישירין ובין בעקיפין על אופי התרגום ו/או כל נזק שעשוי להגרם בגלל קריאת חומר זה כפי שמובא לעיל.
המידע כתוב בלשון זכר לצורך הנוחות אך מתכוון לשני המינים.
אלקטרודות לשיכוך כאב